סרטן, היצרות הנרתיק ושימוש במאמנים וגינאליים

קרחת כתוצאה מהקרנות

יש מיניות לאחר הקרנות והיצרות הנרתיק. מאמנים מחזירים את הנרתיק לתפקוד

בין תופעות הלוואי השכיחות של הקרנות ושל ניתוח באיזור הנרתיק מופיעה היצרות של נרתיק. זהו צמצום או אובדן הגמישות של הנרתיק, אשר מלווה לעתים קרובות בשינויים אחרים כגון יובש ואובדן הגמישות של רקמה צלקתית.

הקרנות, או רדיותרפיה, משמשת כדי להרוג תאים סרטניים. טיפול בקרינה באזור האגן משמש במקרים רבים של סרטן שלפוחית השתן, סרטן הרקטום (מעי הגס) , או בבלוטות לימפה. אבל לעיקר הקרנות באיזור זה ניתנות לטיפול בסרטן הרחם או סרטן צוואר הרחם.

טיפול בקרינה כזו, בין אם על ידי קרינת קרן חיצונית או על ידי השימוש בשתלים פנימיים, יגרום לשינויים בנרתיק,כגון ייבוש ודילול של רירית הנרתיק, פיברוזיס (צלקות ברקמה) , קיצור וצמצום של הנרתיק, וירידה ביכולת הנרתיק להירטב מגירוי. הקרינה עשויה גם להפחית את הגודל ואת הכמות של כלי דם קטנים בתוך הנרתיק. כל תופעות הלוואי הללו יובילו להיצרות נרתיק ולרקמת נרתיק יבשה יותר ופריכה.

שמירה על היגיינה אישית (שטיפה יומית לפחות, לאו דווקא עם סבון, ייבוש ושימוש בתחתוני כותנה) וטיפול יכולים למנוע או לצמצם במידה ניכרת את ההשפעות הללו ולהקטין את השפעתם של אחרים, כמו למשל הפרשות מנרתיק.

חשוב לומר, במהלך סדרת הקרנות, ובמשך זמן מה לאחר מכן, מטופלות עלולות לאבד עניין במין ובמיניות. ירידה בחשק מיני יכולה לנבוע מירידה כללית בביטחון עצמי, מדיכאון, מדחק ומקושי בדימוי העצמי. בנוסף, תתכן ירידה בליבידו כתוצאה מטיפול תרופתי וגם משינויים הורמונאליים.

עם זאת, שינויים אילו בדרך כלל אינם קבועים וניתנים לטיפול. כדאי להיות מודעת גם בשלב שאין עניין או צורך במין, שיבואו ימים וכן יהיה רצון וחשק. רצוי לשמור על כושר ברקמה ובשרירים של הנרתיק.

אשת (או איש) מקצוע כגון גינקולוגית או פיזיותרפיסטית של רצפת האגן יכולה להמליץ על טיפול להרחבה באמצעות מרחיבים נרתיקיים (Vaginal Dilation). יתכן שלא צריך לרכוש סט שלם של מרחיבים, אלא רק בינוני עד גדול (2-4 מרחיבים מתוך סטים של 4,5 או 6 מרחיבים).

ניתן לרכוש מרחיבים באופן פרטי ודיסקרטי תוך כדי ייעוץ מקצועי של מחנכת למיניות. לצפייה במבחר

Share the Post